Бърз достъп
Скритите врати са вид конструкция, която се отличава с уникален механизъм за отваряне/затваряне, специална рамка на вратата и вградена шарнирна подредба. Такава врата Ви позволява да я скриете в стената, като я декорирате в същия стил с останалата част от стената. По-долу ще Ви представим техните характерни качества, какви видове са, възможностите, които дават при декорация и плюсовете им.
Какво представляват вградените врати?
Безфалцови врати е другото им наименование. Те са продукт със специална рамка и крило, които правят конструкцията невидима на фона на останалата част от стената. За по-добра маскировка можете да скриете всички елементи, включително дръжките.
Характеристики на скритите врати
- Специален тип рамка на вратата, която не изисква инсталиране на первази;
Разстоянието между стената и кутията се запечатва с шпакловка или други материали. Липсата на первази Ви позволява да направите крилото на вратата изравнено с повърхността на стената.
- Възможност за довършване;
В зависимост от ситуацията, повърхността може да бъде покрита с шпакловка, боядисана или залепена отгоре с тапет. Вратите дават възможност да играят ролята на декоративен елемент към стая, целяща индивидуално излъчване.
- Скрити панти;
“Невидимостта” на вратите се осигурява чрез използването на обков, който е специален. Скритият механизъм често се използва и при инсталиране на интериорни врати.
- Прикрити дръжки за отваряне и затваряне.
За скриване се използват вградени механизми, включени предимно към комплектовката на плъзгащи се врати. С правилния избор на продукта, платното е почти невидимо за очите.
Горните критерии позволяват да се разбере разликата между конвенционалните продукти и вградените врати.
Видове
При избора на безфалцови врати е необходимо да се информирате за критериите, които ги различават:
- Едностранни;
Само една част от крилото е невидима, докато второто има стандартен дизайн.
- Двустранни.
Особеността е да се създаде ефект на невидимост на вратата от двете страни. Едностранните крила обикновено са по-тънки, поради обработката от едната страна, докато при двукрилните структури, тяхната дебелина достига 7,5-10 cm. Въпреки че изглеждат тежки, вградените врати са леки. По-леките материали при производството им, допринасят за това им качество. Видът на покритието може да е различно и разнообразно.
Декорирате повърхността на крилото
- Подобни на повърхността на стената;
Крилото е залепено с тапет или покрито с боя. Този подход Ви позволява да разширите пространството. Решението е подходящо за случаи, когато дизайнът на съседни стаи се различава от основната стая. Тези вградени врати могат да бъдат проектирани в различни стилове от двете страни. Например, единият може да бъде боядисан, а другият може да бъде тапет.
- С огледало;
Огледалната версия е подходяща за баня или малка стая, в която трябва да увеличите визуално пространството.
- Акрилно покритие.
Това решение е подходящо за стаи, декорирани в минималистичен стил.
Благодарение на разнообразието от опции можете бързо да изберете най-подходящото решение.
Как са маскирани скритите врати?
Основната тайна на невидимите врати е в правилната им маскировка. За да създадете илюзия, можете да използвате следните инструменти:
- Боядисване или тапети, за да отговарят на останалата част от стаята;
Вторият вариант е по-пълноценен, например, ако включите тапетна райета.
- Закрепване на правоъгълни панели;
С този дизайн можете напълно да скриете крилото в стената. За по-голям ефект се могат да се инсталират „рото“ врати и да се отстрани дръжката. Основното, за което трябва да внимавате, е да не се опирате на крилата, вместо на стената.
- Панел – рамкиране на скритото крило на вратата, последвано от поставяне на картина или фототапет вътре.
В този случай, никой няма да познае за инсталирането на скрита врата в тази зона. Методът на проектиране се избира, като се вземе под внимание, интериорът, видът на вратата и разбира се, предпочитанията на самия собственик.
Предимства на скритите врати
- Малък размер;
Инсталирането на такава конструкция е възможно, дори в малък отвор.
- Пълна невидимост;
Това е чудесно решение за стаи с множество врати. По правило инсталирането на скрити конструкции е оправдано в банята, кухнята, хола, като вход към съблекалнята и др. Ако крилото не се вписва в интериора, то може да бъде украсено в същия стил като останалите стени.
- Персонализирани размери и форми;
Предимството на невидимите врати е възможността за монтаж в малки или нестандартни отвори. Днес купувачите имат достъп до голям избор от различни размери. Структурата и формата на скритите врати са много разнообразни.
- Лекота на декоративните покрития.
Такива платна могат да бъдат украсени в един тон с други стени, което дава възможността да скриете продукта и да го направите невидим на фона на останалата част от повърхността. Опциите за довършителни работи могат да бъдат много различни – боядисване, поставяне на тапети, инсталиране на огледало и т.н. Когато купувате и инсталирате скрита конструкция на вратата, е важно да запомните предимствата на тази опция и тънкостите на последващия монтаж.
Разбира се, всичко казано до тук не изключва цветът на интериорните врати. Разберете как да го съчетаете и какви са различните начини за това, защото всеки интериор е различен и изисква собствен подход.